Arbutyna mącznica lekarska zapalenie dróg moczowych

Arbutyna (mącznica lekarska, Uva ursi)

Mącznica lekarska jest podstawowym środkiem roślinnym o działaniu przeciwbakteryjnym. Główne składniki mącznicy to glikozydy fenolowe: arbutyna i metyloarbutyna.

Produktem rozpadu arbutyny jest hydrochinon, który działa na bakterie i grzyby. Maksymalna aktywność następuje po 3-4 godzinach po podaniu. Hydrochinon w dużych dawkach może mieć właściwości toksyczne (klasyfikacja ESCOP) – duże ilości, długotrwałe stosowanie
Uva ursi jest wskazana w pierwszych objawach infekcji lub w krótkotrwałej profilaktyce. 

Wykorzystywane od kilkuset lat w medycynie tradycyjnej jako środek przeciwzakaźny i moczopędny.

Działanie mącznicy lekarskiej

  • Działanie przeciwbakteryjne – właściwości hydrochinonu. ponad 70 uropatogenów (E. Coli, Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus)
  • Działanie przeciwzapalne – glikozydy fenolowe (arbutyna, metyloarbutyna) – hydrolizują w moczu i uwalniają hydrochinon, który działa przeciwbakteryjnie. Hydroliza arbutyny następuje w  środowisku zasadowym – pH 7,5-8 – zasadowy odczyn moczu nasila proces powstawania hydrochinonu.
  • Działanie przeciwgrzybicze – hydrochinon wykazuje działanie przeciwgrzybicze (drożdżaki Candida albicans)
  • Działanie diuretyczne (przy czym nie powoduje zwiększonego wydalania jonów potasu i sodu.
Arbutyna na zapalenie pęcherza moczowego

Bezpieczeństwo arbutyny

Aby nastąpił rozkład arbutyny na bakteriobójczo działający hydrochinon, potrzebna jest zmiana odczynu moczu na alkaliczny. Mocz jest alkalizowany poprzez picie dużych ilości wody mineralnej lub roztworu sody i stosowanie diety ubogiej w mięso i cukier. Zmiana pH na alkaliczny jest konieczna dla wytworzenia przeciwdrobnoustrojowego hydrochinonu —-> częste (obalone) myślenie, że mocz trzeba zakwaszać, co miałoby eliminować stany zapalne (dla zakwaszenia żurawiną potrzeba około 1500 ml/dzień soku).