Liść brzozy działa antybakteryjnie i odkażająco

Liść brzozy

Brzoza brodawkowata ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne (działanie odkażające). Poprawia także wydalanie moczu. Działanie moczopędne brzozy wynika z zawartości w liściach flawonoidów i ojejku eterycznego oraz estrów triterpenowych. Ważne, że działając moczopędnie, nie powoduje przy tym podrażnienia nerek. 

Dodatkowo liść brzozy ma działanie akwaretyczne („płuczące”).

Wraz z moczem usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii, jonów sodu i chloru oraz kwasu moczowego. Ten składnik suplementu diety Femistina zapobiega także powstawaniu kamicy nerkowej.

Ciekawostki: Plemiona słowiańskie uważały brzozę za zwiastunkę wiosny oraz symbol życia i mądrości. Sadzona przy grobach miała bronić zmarłych przed duchami. Żywi z jej pomocą mogli natomiast pozbyć się dreszczy i wycieńczenia.

Dawniej z kory brzozowej wycinano wkładki do butów, które skutecznie “wstrzymywały poty nóg i prędko od wyczerpania uwalniały”.

Działanie akwaretyczne

Varro E. Tyler – nieżyjący już farmakolog rozróżnił działanie diuretyczne i akwaretyczne.
Działanie diuretyczne opiera się na zwiększeniu diurezy (czyli objętości wydalanego moczu), poprzez wzrost wydalania jonów sodowych).
Działanie akwaretyczne oznacza działanie polegające na zwiększeniu przepływu krwi do nerek, tym samym zwiększenie szybkości filtracji kłębuszkowej.
Zarówno diuretyczne jak i akwaretyczne działanie jest korzystne dla pacjentów z zakażeniem układu moczowego, ponieważ pomaga wypłukać bakterie z pęcherza moczowego.

Liść brzozy a zapalenie pęcherza